בואו להוביל את מהפכת הכלכלה המעגלית בישראל!

מרכז היזמות באוניברסיטת תל אביב ושנקר בשיתוף עם 'עסק ירוק' המרכז הארצי ליזמות ירוקה

מזמינים אתכם להשתתף בתכנית האיחוד האירופאי

 SwitchMed לקידום כלכלה מעגלית במזרח התיכון ולהוביל מציאות חדשה

פרויקט SwitchMed

 

יוזמת SwitchMed מכוונת להשגת כלכלה מעגלית בדרום הים התיכון על ידי עידוד וסיוע להקמת עסקים בתפיסת כלכלה מעגלית ובכך לגרום שינוי אופן הייצור והצריכה של סחורות ושירותים.

 

הכלכלה הגלובלית הנוכחית נתפסת כלינארית ומבוססת על ייצור וצריכה מוגברת המביאה לצמיחה כלכלית ולעלייה באיכות החיים שבאה עם מחירים כבדים לכדור הארץ ולעתיד האנושות. הכלכלה המעגלית מצריכה שינויים מבניים בדפוסי הכלכלה הנחוצים על מנת  להשיג שיטות ייצור וצריכה ברי קיימא כמו עיצוב מחדש, שימוש חוזר וייצור מחדש הן הפעילויות של העתיד לצורך יצירת חברה בת קיימא. אמנם הפיכתו של המחזור לנפוץ יותר, הוא לא נותן פתרון לטווח הרחוק, הכלכלה המעגלית עוסקת בתכנון מוצר וייצור אשר המפחית או מונע יצירת פסולת ומצד שני צריכה המפחיתה בזבוז של אנרגיה וחומר. בכלכלה המעגלית, חומרים וערכם נשארים בתוך מעגל הייצור והצריכה, במקום להפוך לפסולת כפי שקורה במודל ליניארי ועל מנת לבצע מעבר זה הכלכלה שלנו חייבת לעבור מחשיבה ליניארית למעגלית. הרעיון המרכזי בכלכלה המעגלית הוא ששום חומר לא מתבזבז בתהליך הייצור והמכירה ואף משתמשים בהם מחדש לאותו תהליך ייצור או לתהליכים אחרים.

 

יוזמת SwithcMed האירופית נוצרה על מנת להשיג זאת, היוזמה מכשירה ומספקת כלים ושירותים ישירות ליזמים ולמגזר הפרטי, תומכת בסביבת מדיניות מאפשרת ומקדמת חילופי מידע בין שותפים ובעלי עניין מרכזיים. במרכז התוכנית נמצא תהליך הכשרה והפצת ידע וכלים בנושא. לתכנית יוזמנו יזמים וחברות לבוא וללמוד להקים עסקים  בתפיסת  הכלכלה המעגלית. כיצד בונים חברה או פרויקט בהתאם לעקרונות אלו, ובכך מביאים ליצור מוצרים ושירותים בעלי ערך מוסף ללקוחות ללא פגיעה בסביבה או צמצומה.

 

למיזמים המשתתפים בתכנית תוצע הכשרה (בעלות סימלית) בתחום הכלכלה המעגלית, הכרות ומתן כלי האיחוד האירופי לבניית עסקים מבוססים עקרונות אלו שתועבר ע"י גופים ויועצים שהוכשרו ע"י האיחוד האירופההכשרה בתכנית תכלול נושאים כגון: בניית מיזמים (בתוך חברה קיימת או במיזם חדש) המבוססים עקרונות הכלכלה המעגלית  באמצעות כלים חדשניים כגון: GBC- Green Business Canvas, מודלים עדכנים מעשיים לפיתוח מיזמים ירוקים, (Eco-Design), בניית הצעת הערך ללקוח – Value Proposition ועוד.

 

למה כלכלה מעגלית?

 1. הורדת התלות בייבוא וחומרי גלם
 2. הורדת הנזק הסביבתי מתהליך הייצור והצריכה
 3. יצירה של תעשיות עמשרות בתחום הכלכלה הירוקה
 4. הפחתת הנזק הסביבתי לכדור הארץ
 5. חסכון כלכלי בתהליכי הייצור
 6. בנייה ומיתוג של העסק כעסק ירוק

למה להצטרף לתכנית?

 • הובלת שינוי אמיתי בסביבה על ידי הקטנת הפגיעה בה.
 • יצירת יתרון משמעותי ליזמים בתכניות ייעוץ ואקסלרציה שונות.
 • גישה לכל כלי התיכנון והביצוע שפותחו על ידי האיחוד האירופאי.
 • חברות בקהילת SwitchMed האירופית ומינופה.
 • תמיכה מקצועית בנושאי כלכלה מעגלית ורישות עסקי

 

התכנית עצמה תתקיים בשלושה שלבים. בשלב הראשון יעברו גופים עסקיים וחברתיים המלווים מיזמים, יזמים ועסקים קטנים הכשרות אשר יעניקו להם כלים לליווי אותם מיזמים ועסקים ליצירת מודלים עסקיים ירוקים בתפיסה של כלכלה מעגלית. בשלב השני, אותם גופים יעבירו הכשרות ויעניקו כלים למעל ל-100 מיזמים ברחבי הארץ ויהפכו אותם לכאלה העובדים במתודולוגיות של כלכלה מעגלית. בשלב האחרון יבחרו 8 מיזמים אשר יקבלו ליווי צמוד ביצירת מודל עסקי מניב הכנסה בתפיסה של כלכלה מעגלית.

 

לפרטים על קהילת SwtichMed האירופאית לחצו כאן 
 
רוצים להצטרף לקהילה? לחצו כאן 
קבלת פרטים ויצירת קשר: switchmedtau@tauex.tau.ac.il

 

מוזמנים לעשות איתנו את ה-Switch ולהפוך את המזרח התיכון למקום טוב יותר.

 

צוות SwitchMed ישראל.

כתבו לנו

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>